Projelerimiz

PROJELER NASIL DOĞDU?

Epeydir firmaların desen yönelişlerini takip ediyordum. Dahil oldukları birlikler her yıl tasarım yarışması düzenliyorlardı yeni üretimler, yeni arayışlarla oldukça güzel işler ortaya çıkarıyorlardı.

ÇOCUKLAR ÇİZSİN BİZ DOKUYALIM PROJESİ

bunları takip ederken farklı ne üretebilirim nasıl bir yenilik katabilirim diye düşündüm. Çocuklara yönelik bir halı ya da kilim üretmediklerini fark ettim en büyük eksiklik buydu. Amacım onların odalarını aynıılıktan kurtarmak. Onların resimleri ile geleneksel el sanatımızı buluşturarak kendi tasarladıklarını kullanmalarını sağlamak. Projemin ismini de "Çocuklar çizsin Biz dokuyalım" olarak belirledim ve markayı da tescillendirdim. Bir dönem oğlumun yaşadığı ve iyileştiği ciddi bir sağlık sorunumuz (Lösemi) vardı. Hastaneden çıktıktan sonra bir dönem evimizde halı kullanmamamız gerekiyordu. Bu durumda olan diğer çocukları ve hatta yün alerjisi olan çocukları da düşünerek Pamuklu kumaşlardan keserek ipler yaptık. Ninelerimizin dokuduğu çaput dokumaya farklı bir boyut getirdim. Çocukların yaptığı resimleri kilim dokuma tekniği ile çaput iplerle dokuduk.

ÇOCUK ODASI HALILARI

2004 yılından beri Salihli Belediyesi Halıcılık Atölyesinde kurs eğitmenliği yapıyorum.Özel bir firmayla sipariş usulü dokuma yapıyorum.Bizdeki kursiyerler 8-10 yaşlarında halı tezgahlarına oturmaya başlamış usta dokuyucular.Aile bütçelerine katkı sağlamak amacıyla bu kursumuza katılım sağlıyorlar. Salihli Belediyesi de dokuma ücretlerine katkıda bulunuyor. Bundan dolayı amirlerimize teşekkür ediyoruz.

ÇOCUK ODASI HALILARI FİKRİ NASIL DOĞDU ?

Ülkemizde bir çok halı ve kilim firmaları sayesinde oldukça kaliteli el dokuması halı ve kilimler üretiliyor.Bu firmaların dahil oldukları birlikler her yıl tasarım yarışmaları düzenliyorlar. Yeni üretimler,yeni arayışlarla oldukça güzel işler ortaya çıkarıyorlar. Bunları takip ederken,farklı ne üretebilirim,nasıl bir yenilik katabilirim diye düşündüm.Yeni tasarımları yeni yönelişleri inceledim.Bu çalışmalarda dikkatimi çeken en büyük eksiklik çocukları unutmuş olmalarıydı. En çok çocuklarımıza değer veririz ama onlara yönelik el dokuması hiç üretmemişiz.

 

 Oysa çocuk odaları onların dünyasıdır.Oyun alanları, dinledikleri,ders çalıştıkları,hayal gücünü geliştirdikleri kısacası büyüdükleri mekanlardır. Biz yetişkinler bu mekanları, güzelleştirmek adına çizgi film karakterlerinden ve bazı çocuk dünyasına hitap eden tasarımlardan üretilmiş makine halılarını çocuklarımızın dünyasına dahil ettik. Onlara dayatmalı bir tercih hakkı sunduk.Bazen de onlara sormadan kendi beğenimizi alıp kullanmalarını sağladık. Şimdi amacım,onların odalarını ''aynılıktan'' kurtarmak.Onların resimleri ile geleneksel el dokumacılığını buluşturarak kendi tasarladıklarını kullanmalarını sağlamak. Özgüveni olan ''orijinal'' çocuklar yetiştirmekte aracı olmak.Bu düşünceden yola çıkarak projenin ismini ''çocuklar çizsin biz dokuyalım''olarak düşündüm.

Sipariş aldığımız çocuk resimlerini isteğe göre kilim ya da halı olarak dokuyoruz.İstenilen boyutta ve kalitede,desen kağıdına çizerek,dokunmasını sağlıyorum. Bir dönem oğlumun yaşadığı ciddi bir sağlık sorunundan dolayı,hastaneden taburcu olduktan sonra evimizde halı kullanmamamız gerekiyordu.Oğlumun yaşadığı sağlık sorununu yaşayan çocukları ve hatta yün alerjisi olan çocukları da düşünerek pamuklu kumaşlardan ipler yaptık.Ninelerimizin dokuduğu çaput dokumaya farklı bir boyut katarak kilim dokuma tekniğiyle çocuk resimlerini dokuduk.Çaput dokumanın tanıtımına ve yaşamasına katkı sağlayacağını düşünüyorum.Çaput dokumalar aynı zamanda geri dönüşüm alanında da önemli bir işlevi var. Çocuk resimlerini isteğe göre halı ya da kilim dokuma tekniğiyle yer yazgısı,duvar panosu,çanta,kırlent,yastık vb. kullanım isteğine göre dokuyoruz.

KIRLENT,YASTIK,MİNDER,ÇANTA,MASA ÖRTÜSÜ,KESELER,DUVAR SÜSÜ VB.

Halı ve kilim dokumalar oldukça pahalı ürünlerdir.Harcanan emek ve malzemeler bunun değerini belirler.El dokumasına önem verip de alamayanları da düşünerek,her bütçeye uygun bir çalışma yaptım.Alternatifleri çoğalttım.Modern ortamlara otantik esintiler taşıyan hediyelik eşyalar ürettim. Amacım el dokumasının küçük hediyelik eşyalar grubunda yerinin artmasına yardımcı olmak. Her şeyin ''çok'' olduğu günümüzde ''farklı ve kişiye özel''bir hediye olması açısından ilgi ile karşılandı.

*GERİ DÖNÜŞÜMDE BİR İLK* DERİ HALILAR VE DERİ SÜS EŞYALARI

Salihli'deki deri atölyelerini ziyaret ettim.Kesilen kalıp artığı deri parçalarını istedim.Çöpe atacakları deri parçalarını benim için biriktirip verdiler.Onları tıpkı kumaşta yaptığımız gibi keserek ip yaptık.Alanında bir ilk olan deri iplerden halı dokuduk.Geri dönüşüm açısından da önemli bir çalışma olan deri dokumanın kullanım alanlarını da artırmak istiyorum. ''Deriler ilmek oldu,tezgahtan deri halı doğdu.''Sloganlı marka tescilimi aldım.

KÜLTÜREL MİRASLARIMIZ DOKUMA TEZGAHLARINDA

Bu isimle aldığım marka tescilimden sonra önce bulunduğum yörenin (Manisa'mızın Salihli'mizin)Kültürel miraslarından yola çıkarak ilk üretimleri yaptım.Amacım yok olamaya yüz tutmuş mozaiklerimizi dokuma tezgahlarında tekrar işlenerek yaşamasına yardımcı olmak.Kilim ve halı teknikleriyle dokuyacağımız mozaikler,modern ortamlara kültürel bir değer katacaktır.

Sanat Yolculuğum

Kültürel değerlerimize olan ilgimden dolayı üniversite sınavı tercihlerim arasına "halı-kilim" bölümünü de yazmıştım. 1996 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Eşme Meslek Yüksekokulu halı kilim bölümüne yerleştim.

İlgiyle, keyifle, araştırarak gördüğüm eğitimimin test çalışmasını da "düz el dokumaları ve teknikleri" üzerine yaparak mesleki bilgimi pekiştirdim. Bölümümden derece ile(bölüm ikincisi) mezun olduğum için lisans eğitimine devam hakkı ve yurtdışında iş imkanı doğmuştu.

Ailevi sebepler yüzünden maalesef yurtdışı eğitim imkanını değerlendiremedim. Mezun olduğum yıl Salihli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün açmış olduğu kursta Eğitmen olarak görev aldım. Devamı >>>>

Projeler Nasıl Doğdu ?

Epeydir firmaların desen yönelişlerini takip ediyordum. Dahil oldukları birlikler her yıl tasarım yarışması düzenliyorlardı yeni üretimler, yeni arayışlarla oldukça güzel işler ortaya çıkarıyorlardı.Ve devam ettik.

Sosyal medya Hesaplarım

Facebook Twitter Instagram