Hakkımızda

GençTürk Elsanatları Atölyesi

Kültürel değerlerimize olan ilgimden dolayı üniversite sınavı tercihlerim arasına "halı-kilim" bölümünü de yazmıştım. 1996 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Eşme Meslek Yüksekokulu halı kilim bölümüne yerleştim.
İlgiyle, keyifle, araştırarak gördüğüm eğitimimin test çalışmasını da "düz el dokumaları ve teknikleri" üzerine yaparak mesleki bilgimi pekiştirdim.


Bölümümden derece ile(bölüm ikincisi olarak) mezun olduğum için lisans eğitimine devam hakkı ve yurtdışında iş imkanı doğmuştu. Ailevi sebepler yüzünden maalesef yurtdışı eğitim imkanını değerlendiremedim. Mezun olduğum yıl Salihli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün açmış olduğu kursta Eğitmen olarak görev aldım.
Kula'da Sümerbank halı atölyesinde kendimi daha da geliştirdim. Merkezi İstanbul'da bulunan diğer bir özel halı firması ile irtibata geçerek yaklaşık 4 yıl desen çizimi yaptım.
Azerbaycan-Bakü'de bulunan halı atölyesine eski usulde; halı desen kağıdına verilen halı fotoğraflarının her motifinin ayrı ayrı hesaplamaları ile çalışarak desenleri hazırladım. Bu zor yöntem ile desen hazırlamada yetiştikten sonra artık kendi özgül tasarımlarımı da yapmaya başladım. Ünlü markaların tasarımlarımı kullanmaya başlamaları mesleki özgüvenimi arttırdı.


2004 yılında Salihli Belediyesi yönetiminin kadınlara iş alanı oluşturmaya katkı için düşündükleri dokuma kursuna teklif aldım. 14 yıllık atölyemizin temellerini oluşturmak için mahalle, mahalle tanıtımlarda görev aldım. Kurs kayıtları mekan ve firma araştırmalarını bizzat üstlendim. Merkezi İzmir'de bulunan özel bir firma ile bağlantı kurdum ve belediye yönetimi ile tanıştırdım. Demirci, Kula, Gördes, Selendi gibi dokuma bölgelerinden yoğun göç almış olan Sarıpınar Mahallesi'nde ilk atölyemizi açtık.
23 Kasım 2004 tarihinde Salihli Belediyesi Salihli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve özel bir firmanın katkısıyla, 24 kadın 1 erkek dokuyucuyla sipariş usulü halılar dokumaya başladık.
1 Aralık 2006'da Dedetaşı Mahallesi'nde ikinci atölyemizinde açılışını yaptık.

 Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İtalya, Almanya, Rusya, İngiltere gibi ülkelerden alınan siparişlerin istenilen kalitede ve boyutta dokunmasını sağladık adım adım her aşamasında emek harcadığım atölyem benim evladım,
14 yıllık emeğim. Salihli'nin geçmişine baktığımızda dokuma kültürünün olmadığını görürüz. Ama yaptığımız çalışmalarla artık dokumada söz sahibiyiz.

EĞİTMENLİĞİNİ YAPTIĞIM KURSLAR

1- Salihli Belediyesi ve özel bir firmanın ortaklığında usta dokuyucularla sipariş halı üretimi.Siparişlerin büyük çoğunluğunu ABD'den almaktayız.
2- Çocuklara yönelik dokuma kursları.
3- Taş boyama kursları: 5-12 yaş arası çocuklarla yaptığımız taş boyama kursunun farklılığı bir kompozisyon oluşturmaktı.Nasıl bir dünyada yaşamak istiyoruz konulu kursta oldukça güzel çalışmalar ortaya çıktı.Bu yönü ile alanında bir ilk olan bu kursumuza Salihli Kız İmam Hatip Lisesi Öğrencileri ile devam ediyoruz.Katıldıkları Erasmus-Plus programında sunacakları hediyeleri hazırlıyoruz.Engelli çocukların dünyalarını yansıtan taş boyama resimlerden kompozisyonlar hazırlıyoruz.
4- Salihli Kız İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle yine Erasmus-Plus programında sunacakları küçük hediyelik eşyalar (çanta-kese v.b) üretiyoruz. Kilim ve halı motifleriyle zenginleştirdiğimiz bu eşyalar hangi ülkenin çocuklarını sevindirecektir.
5- Yine Salihli Belediyesi Halı Dokuma Atölyesinde dokuma öğrenmek isteyen yetişkinlere yönelik de kurslar veriyorum.

 HEDEFLERİM

* Çocuk odalarına yönelik çalışmalarımızın tanıtımını ve üretimini arttırmak.
* Modern ortamlara otantik esintiler taşıyan ürünlerimizin çeşitliliğini arttırarak üretime devam etmek.
* Deri dokumanın halı - kilim dışında kullanım alanlarını genişleterek (süs eşyaları-yeni tasarımlar) üretime ve dokuma sektörüne yenilikler kazandırmak.
* Manisa kültürel miraslarından hatta ülkemizin kültürel miraslarından (mozaikler v.b) yararlanarak halı ve kilimler üretmek.
* Çocukların çizdiği resimlerin halı ve kilim olarak dokunmasını sağlayarak bu el sanatımızın yaşamasına yardımcı olmayı hedefliyorum. Ancak çocuklarımıza bu sanatımızı öğreterek ve sevdirerek yaşamasının mümkün olacağını düşünüyorum.Salihli Belediyesi çatısı altında yaz dönemi kursu olarak dünyada ilk 7-11 yaş arası çocuklara geçtiğimiz yıl çaput dokuma kursu verdik.Bu yılda bir ilk olarak onların yaptığı resimleri yine onlara dokuttuğumuz kursumuzu açtık.''BİZ ÇİZDİK BİZ DOKUYORUZ'' isimli bu kursumuzda oldukça ilgi gördü. TRT ekranlarında 1 hafta gösterimde kaldı.Hala ara ara yayını yapılmaktadır.
Bana bu projelerimde her türlü desteği sağlayan Salihli Belediyesi'ne ve atölyemizde büyük özveri ile çalışan emekçi arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

Sanat Yolculuğum

Kültürel değerlerimize olan ilgimden dolayı üniversite sınavı tercihlerim arasına "halı-kilim" bölümünü de yazmıştım. 1996 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Eşme Meslek Yüksekokulu halı kilim bölümüne yerleştim.

İlgiyle, keyifle, araştırarak gördüğüm eğitimimin test çalışmasını da "düz el dokumaları ve teknikleri" üzerine yaparak mesleki bilgimi pekiştirdim. Bölümümden derece ile(bölüm ikincisi) mezun olduğum için lisans eğitimine devam hakkı ve yurtdışında iş imkanı doğmuştu.

Ailevi sebepler yüzünden maalesef yurtdışı eğitim imkanını değerlendiremedim. Mezun olduğum yıl Salihli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün açmış olduğu kursta Eğitmen olarak görev aldım. Devamı >>>>

Projeler Nasıl Doğdu ?

Epeydir firmaların desen yönelişlerini takip ediyordum. Dahil oldukları birlikler her yıl tasarım yarışması düzenliyorlardı yeni üretimler, yeni arayışlarla oldukça güzel işler ortaya çıkarıyorlardı.Ve devam ettik.

Sosyal medya Hesaplarım

Facebook Twitter Instagram